1 Şubat 2017

incehesap.com güvenilir mi?

Uzun zamandır masaüstü bilgisayar toplamak için parça ve fiyat araştırması yapıyordum. İnternetten en ucuz fiyatı veren siteleri incelerken incehesap.com'un diğerlerine göre daha ucuz olduğunu farkettim. Sitede satılan pek çok elektronik ürün var. Fakat ben sadece bilgisayar parçalarını kıyasladığımda diğer sitelere göre fiyatların genel olarak 50-100 lira arası daha ucuz olduğunu gördüm. Bilgisayar toplarken yaklaşık 10 parça aldığımız için parça başına 50-100 liralık fark toplamda en az 500 lira fark yaratıyor ki bu da oldukça yüksek bir maliyet. Nerdeyse her ürüne piyasanın altında fiyatlar veren sitenin ne kadar güvenilir olduğunu bilmiyordum. Daha önce hiç alışveriş yapmadığım için temkinli davranıp internetten siteyi araştırmaya başladım. Sözlüklerden ve forumlardan okuduğum onlarca olumlu-olumsuz yorumdan sonra incehesap'tan alışveriş yapmaya karar verdim. Çok kötü olduğunu söyleyen de vardı, çok iyi olduğunu söyleyen de vardı. Ben de deneyip görmeye karar verdim... 


Sipariş listesi

Toplayacağım bilgisayarın işlemci, anakart, ram, ekran kartı, ssd ve harddisk parçalarından oluşan 3400 liralık siparişi incehesap.com'dan verdim. (İstediğim diğer parçaları İncehesap'da bulamadığım için onları Vatan Bilgisayar'dan sipariş ettim.) Öncelikle siparişi verirken şunu farkettim ki bazı kredi kartlarına taksit uygulandığında peşin fiyatın üzerine komisyon ekleniyordu. Yani 6 taksit yapmak istediğinizde peşin fiyatın üzerine yaklaşık 50 liralık bir komisyon ücreti biniyordu. Buna rağmen hala diğer sitelerden daha ucuza geldiği için alışverişe devam ettim. Siparişi erken saatlerde verdiğim için gün bitmeden ürünleri hazırlayıp kargoya verdiler. Kargo konusunda çok hızlılar diyebilirim. Ben de İstanbul'da oturduğum için kargo ertesi gün  elime ulaştı. Ürünler baloncuklu kağıda sarılmış büyük bir kutunun içine düzgünce yerleştirilmiş olarak elime ulaştı. Elektronik ürünler hassas olduğu için kargo esnasında zarar görmesini engellemek adına önlem almak son derece önemli diye düşünüyorum. Bu yüzden ilk izlenimim gayet olumluydu.

Ürünleri tek tek kutudan çıkarıp açmaya başladım, her şey yolundaydı. Bilgisayar parçalarında kutuyu ilk açan kişinin siz olduğunuzu anlamanız için kutunun açılacağı yerde özel bir bant vardır. Satın aldığınız ürünlerde o bantın düzgün biçimde yerinde olduğunu görmek önemlidir. Aksi takdirde kutuyu sizden önce başka biri açmış olabilir. Bunu neden anlatıyorum? Çünkü ekran kartı hariç tüm kutuların bantlarını ilk ben açtım fakat ekran kartının kutusunun üstündeki bant daha önceden kesilmiş biçimde duruyordu. Bu da kutuyu benden önce birinin açmış olabileceğini gösteriyor. Bantın açılmış olması ürünün ikinci el olabileceğini ya da önceden arızalı bir ürünün tamir edilerek tekrar kutusuna konulmuş olabileceğini gösterir. Elbette bu durumu kabul edemezdim ve incehesap.com'un irtibat numarasını arayıp durumu bildirdim. Dilekçe yazarak ürünü onlara kargolamamı söylediler. Şirketin merkezinin Mecidiyeköy'de olduğunu bildiğim için ürünü direkt olarak kendim götürüp aynı gün değiştirmek istediğimi söyledim. Zaten benim oturduğum yere de oldukça yakındılar. İsteğimi kabul ettiler. Stoklarında aynı üründen varsa değiştirebileceklerini söylediler. Yarım saat sonra ofislerine ulaştım. Fakat benim internetten adresine bakarak gittiğim yer çağrı merkeziymiş. Teknik servisin olduğu yeri oradan öğrenip 15 dakika sonra da teknik servise ulaştım. Öncelikle belirtmem gerekir ki çağrı merkezi gayet güzel ve gösterişli olsa da teknik servis dışarıdan çok da iyi bir izlenim vermiyordu. Vardığımda saat beşi geçmişti. Camda her ne kadar saat beşten sonra işlem yapılmıyor yazsa da sağolsunlar ilgilendiler. Durumu görevliye anlattım. Depodan yeni bir ekran kartı getirdi. Kutunun üzerinde bant yerindeydi. Birlikte açtık kontrol ettik. Ürünü teslim aldım ve eve dönüp kasayı kurdum. Tüm parçalar düzgün bir şekilde çalışıyor. Şu an için her şey yolunda.


"Intel factory sealed" ibaresinin olduğu işlemci kutusu üzerindeki bahsettiğim bant. Bu bantı ilk çıkaran kişi siz olmalısınız, aksi takdirde ürün daha önceden açılmış demektir. Bu da ürünün ikinci el ya da refurbished (tamir edilmiş) olabileceğini gösterir.
Kendim alışveriş yapmadan önce pek çok yorum okuyup karar vermiştim. Başkalarına yardımcı olması için kendi değerlendirmemi de buradan paylaşmak istedim. Açıkçası incehesap.com bana güvenilir ve ucuz geldi. Tekrar alışveriş yapmayı düşüneceğim bir site. Fiyatları piyasaya göre ucuz, teslimat süresi kısa, bir sorunla karşılaştığımda telefonla arayıp hemen çözüme ulaşabildim. Benim için tek olumsuz kısmı ekran kartının kutusu üzerindeki bantın daha önceden açılmış olmasıydı. Satılan ürünün sıfır ürün olduğu konusunda firmanın garanti vermesi önemlidir. Piyasanın altında fiyatlar vererek müşteriye ürünü sıfır gibi gösterip ikinci el veya refurbished (tamir edilmiş) ürün satmak müşterinin güvenini yitirmesine sebep olur. Bu tür ayrıntılara önem gösterirlerse verdikleri uygun fiyatlarla birlikte piyasada tercih edilen bir alışveriş sitesi olabilirler. Gelecekte de işlerini düzgün yapmalarını umuyorum. Parçalarla ilgili bir sorun yaşarsam garanti dahilinde verdikleri hizmeti de burdan değerlendireceğim. 


Son olarak puan vermem gerekirse 10 üzerinden 7 puan veriyorum. 


3 yorum:

 1. İncehesap eskiden sanki daha faaldi son zamanlarda duruldular gibi geldi bana. Bilgilendirici yazınız için teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim, vakit ayırdığınız için ben teşekkür ederim.
   Stoklarında azalma var gibi geldi bana da. Bazı ürünlerde çeşit çok azdı.

   Sil
 2. ben de iki kere alışveriş yaptım hiç sıkıntı yaşamadım. fiyatları gayet uygun.

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...