28 Ağustos 2017

Mimarlık Öğrencileri İçin Bilgisayar Önerisi

Vray kullanılarak alınmış bir render.
Mimari modellemede gerçeğe yakın görüntüler elde etmek için yapılan çalışmalara render denilmektedir. Yukarıdaki örnekte görüldüğü gibi gerçeğe oldukça yakın bir görüntü. Render işleri için kullanacağınız bilgisayarın özellikleri iyi olmalıdır.

Mimarlık öğrencileri için bilgisayar seçimi her zaman önemli bir konu olmuştur. Bölüme yeni başlayanlara yardımcı olmak için bu konuda bir yazı yazmaya karar verdim. Öncelikle mimarlık okurken öğrenilmesi gereken yazılımlar hakkında kısa bir bilgi vereceğim. Daha sonra da tüm bu yazılımları düzgün biçimde çalıştırabileceğimiz bir bilgisayarın hangi özelliklere sahip olması gerektiğinden bahsedeceğim. Her ne kadar mimarlık eğitiminin ilk yıllarında (genelde ilk iki yıl) elle çizim becerimizin gelişmesi için bilgisayarda çizim yapmaya izin verilmese de vakti geldiğinde tüm çizim programlarını öğrenmiş olmanız gerekiyor. Bu yüzden mimarlık eğitimine başlar başlamaz mimarlıkla ilgili programları da öğrenmeye başlamanız iyi olacaktır.


Office Programları

Üniversite okuyan her öğrencinin bilmesi (öğrenmesi) gereken en temel programlar Office programlarıdır. Yani Word, Excel ve PowerPoint. Bunları hem akademik hayatınızda hem de iş yaşamında çok sık kullanacaksınız. Bu programlar mimarlık öğrencileri için de vazgeçilmezdir ve aşağı yukarı tüm bilgisayarlarda bu programları çalıştırabilirsiniz. Bu programlar için çok güçlü bilgisayara ihtiyacınız yoktur.

2 Boyutlu Programlar

Mimarlık öğrencilerine özel programları kısaca 2 boyutlu çizim programları ve 3 boyutlu modelleme (çizim) programları olarak ikiye ayırabiliriz. 2 boyutlu çizim programı olarak en çok kullanılanı Autocad'dir. Bunun yanında Zwcad, Gstarcad, Progecad gibi alternatifler de vardır. Fakat genel olarak Autocad kullanılır. Autodesk firmasının üretmiş olduğu Autocad programı için ücretsiz öğrenci lisansı da alabilirsiniz. Böylece orijinal ürünü para vermeden kullanabilirsiniz. 2 boyutlu programlar arasında ayrıca Photoshop, Illustrator , Indesign gibi sunum ve pafta hazırlamaya yönelik programlar da vardır. Bu programlarda dosya büyüklüğü arttıkça ihtiyaç duyulan ram miktarı da artar. Yani bilgisayarın ram değeri önemlidir.

Autocad'de kat planı çizimleri. İki boyutlu programlar içinde en iyisi tartışmasız Autocad'dir.

3 Boyutlu Programlar

Mimarlikta en çok kullanılan 3 boyutlu programlar ise Sketchup, Rhino, 3ds Max, Revit, Archicad gibi programlardır. Bu programlar aynı zamanda 2 boyutta çizim yapma imkanı da sağlamaktadırlar. Ama genel kullanım amaçları modelleme yapmak ve render almak olduğu için 3 boyutlu kategoride değerlendirmek istedim. Yapacağınız modelin ne kadar detaylı olduguna bağlı olarak ihtiyaç duyacağınız bilgisayarın özellikleri de o kadar iyi olmalıdır. Modelleme programlarından verim almak için işlemci, ram ve ekran kartını iyi seçmelisiniz. Aksi takdirde bilgisayar ve dolayısıyla iş akışınız yavaşlar, modelleme yapmak işkenceye dönüşür. 3 boyutlu programlarla birlikte render motorlarını da kullanacaksınız. Bazı programların kendi içinde render motorları olsa da genel olarak en sık kullanılan ve en iyi render programlarından biri Vray'dir. İşin içine render girdiğinde bilgisayarın özelliklerini yüksek tutmak özellikle güçlü bir işlemci seçmek iyi olacaktır. 
 
Son yıllarda en çok kullanılan programlardan biri olan Revit'in arayüzü. Revit programıyla hem iki boyutlu hem de üç boyutlu çalışabilirsiniz. Modelleme yaparken render da alabilirsiniz.

Mimarlık Öğrencisinin Bilgisayarı Nasıl Olmalı?

Başta da söylediğim gibi mimarlık eğitiminin ilk yılında genellikle elle çizim yapmanız teşvik edilir. En azından benim zamanımda öyleydi. Hatta ilk iki yıl bilgisayarda çizim yapmak yasaktı. Durum böyle bile olsa siz birinci dönemden itibaren program öğrenmeye başlayın, ilerde çok faydasını göreceksiniz. Yukarıda saydığım tüm programları çalıştırabilecek bir bilgisayara mimarlık eğitiminiz boyunca ihtiyacınız olacak. Şimdi gelelim bu bilgisayarın özelliklerine... İster dizüstü ister masaüstü olsun, mimarlık öğrencisinin ihtiyaç duyduğu bilgisayar biraz pahalı olacaktır. Bilgisayarın en önemli bileşeni olan işlemciden başlayalım. İşlemci seçiminde çekirdek sayısı, işlemci hızı ve teknolojisi önemlidir. İşlemciniz hem yüksek performanslı hem de az elektrik tüketen bir model olmalı. Bu yüzden ben her zaman Intel işlemcileri öneriyorum. Çünkü AMD işlemciler hem çok ısınıyor hem de daha fazla elektrik tüketiyor. Intel işlemci olarak i5 ve i7 serilerinin altına düşmeyin derim. İşlemci hızı olarak da 3 GHz civarında olmak iyi bir performans için yeterlidir. 4 veya 8 çekirdekli işlemciler işinizi görecektir. Ama render işleri için çekirdek sayısının önemli olduğunu hatırlatmakta fayda var. Ram olarak da DDR4 ramleri tercih etmelisiniz. Bunların da bütçenize göre hızı yüksek olanlarından tercih edebilirsiniz. Ama ram seçiminde asıl önemli olan kapasitesidir yani kaç GB olduğu. Mimarlık öğrencisi için en az 8 GB'lık ram gereklidir. Ama bana sorarsanız bütçeniz uygunsa 16 GB almaya çalışın derim. Böylece hem 2 boyutlu hem 3 boyutlu programları hem de render işlerinizi aynı anda ve oldukça hızlı yapabilirsiniz. 3 boyutlu programların hızlı çalışabilmesi için bir diğer önemli bileşen de ekran kartıdır. Programları kullanırken akıcı grafiklerle çalışmak istiyorsanız ekran kartınızı iyi seçmelisiniz. Genel olarak 128bit ya da 256 bit olan 4 GB'lık ekran kartlarını kullanmanızı tavsiye ederim. Bu özelliklere sahip bir kartı tüm eğitim hayatınız boyunca hatta sonrasında profesyonel işlerinizi yaparken bile kullanabilirsiniz. Yukarıdaki özelliklere sahip bir bilgisayar biraz pahalı olacaktır. Ama 4-5 yıl boyunca tüm işinizi rahatlıkla görmenizi sağlayacaktır. Hatta Lumion gibi gerçek zamanlı render almaya yarayan programları bile rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Dizüstü mü Masaüstü mü?

Mimarlık öğrencisi için bilgisayar seçimindeki en büyük ikilemlerden biri de laptop mu yoksa masaüstü mü seçmek gerektiğidir.

Bilgisayar seçiminizi dizüstü veya masaüstü olarak yapabilirsiniz. Yukarıdaki özelliklere sahip laptoplar masaüstü bilgisayarlara göre daha pahalıdır. Masaüstünde tüm bileşenleri kendiniz topladığınız için bütçenize uygun sistem kurmanız daha kolay olacaktır. Dizüstü almayı düşünürseniz bazı özelliklerden feragat etmeniz gerekebilir. Ama istediğiniz yerde çalışabilme özgürlüğüne sahip olursunuz. Masaüstü bilgisayar toplamanın en büyük avantajlarından biri de büyük bir monitör seçebilmenizdir. Mimarlık tamamıyla görsellikle ilgili olduğu için ekranın büyük olması her zaman daha rahat bir çalışma ortamı sağlar. Laptoplarda ekran boyutları biraz sınırlıdır ve büyük ekranlı modeller hem pahalı hem de taşıması oldukça zor olacaktır.

15 yorum:

 1. Ev ofis için aynalı buzlu dekoratif cam filmi cam filmcisi cam filmci http://camfilmci.com

  YanıtlaSil
 2. Merhaba,
  Yazınızda belirttiğiniz özelliklere sahip sahip bir bilgisayar topladım. Mimarlık ikinci sınıf ögrencisiyim ve gelecek dönem bilgisayarlı çizimlere geçeceğiz. Sizce i7 işlemcili, 16gb ramli, 128 bit 2gb ekran kartı olan bir bilgisayar beni ne kadar götürür?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba,
   yazdığınız kadarıyla topladığınız bilgisayar okulu bitirene kadar hatta sonrasında da birkaç yıl rahat biçimde tüm işlerinizi görür.

   Sil
 3. Merhaba ben mimarlik öğrencisiyim ama asusun hangi bilgisayarını seçeceğime karar veremedim yardımcı okur musunuz?(butce 4000 -5000arasi )

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Laptop alacaksınız bütçeniz dahilinde özellikleri en yüksek olan modeli alabilirsiniz.

   Sil
 4. Merhaba ben mimarlik bölümü öğrenci değilim ancak isim gereği 3dmax gibi çizim programları kullanmam gerekiyor lenovo 320 81bt001gtx oy 8. Nesil işimi görür mü teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Lenovo'nun bahsettiğiniz modeli 3dsmax için işinizi görür gibi duruyor. Ancak 64 bitlik ekran kartıyla performasınız sınırlı olacaktır. Tavsiyem 128 bitlik ekran kartı olan modellere bakmanızdır. 3ds Max'de yaptığınz modeller büyüdükçe çalışma ekranınızda yavaşlamalar olabilir.

   Sil
 5. Merhaba şuan bilgisayar almam lazım Asus veya msi düşünüyorum ne alabilirim acaba yardımcı olabilir misiniz bütçe 7-8 ve hiç bilgim yok hangisini hangi modeli tercih etmeliyim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, bahsettiğiniz modellerin özelliklerini yazarsanız yardımcı olabilirim. Bahsettiğiniz iki marka da kaliteli bilgisayarlar üretiyor. Şayet mimarlık öğrencisiyseniz bütçenizle alabileceğiniz en iyi özelliklere sahip olan bilgisayarı almaya çalışın.

   Sil
 6. masaüstü bilgisayar almak dezavantaj olur mu derslerde laptop kullanıyor musunuz masaüstü aldıktan sonra zor durumda kalmak istemiyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, bilgisayar dersleri çoğu zaman bilgisayarlı sınıflarda yapılıyor... Onun dışında proje derslerinde de öğrenciler genelde kendi laptoplarını kullanıyorlar. Masaüstü bilgisayarlar daha ucuz ve yüksek performanslı olsa da laptop her zaman daha kullanışlıdır. Özellikle grup çalışması yaparken herhangi bir yerde toplanıp çalışabilirsiniz.

   Sil
 7. Merhaba ben iç mimarlık okuyacağım ve hangi bilgisayarı tavsiye edersiniz merak ediyorum paylaşırsanız çok sevinirim bütçem cok yüksek değil ama fikirlerinizi paylaşırsanız yardımcı olursunuz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selamlar. Mimarlık için önerdiğim bilgisayar iç mimarlık için de uygundur. Sizin özellikle düşündüğünüz model varsa link yollarsanız yorum yapabilirim.

   Sil
 8. Mimarlık kazandım ve bilgisayarsız olmuyor dediler bütçem düşük uygun fiyatlı ve beni 4 yıl idare edebilecek bir bilgisayar önerebşlir misin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, siz bütçenize uygun modelleri link olarak paylaşırsanız yardımcı olabilirim. Son zamanlarda bilgisayar tercihi konusunda çok soru geliyor. Yakında bununla ilgili bir yazı paylaşacağım.

   Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...